Hey, finally!(Konečně?)

This is my blog( I suggest) and I am going to post here things I am curious about and things which will (hopefully) make you curious!
Still, I am one of the laziest people suffering from procrastination(which even statistically does not exist).
No worries, I am going to change it. Step by step.
If u have ever tried to take course How To Became a Morning Person, you know what I mean. Everything is just about your will, confidence and endurance.( If u want to ask if I became a morning person, responds are "nono no nono", life is too short for routines, according to me, I am restless as a veering wind.)
I am Anna from Czech, who was studying in Finland and forgot to write about it while she was there. Still, she loves to find out respond to any question. This blog is going to be mainly about things which are recently happening, including interviews, my experience in Finland, literature, maybe some of my writing, painting, funny staff and every theme which is questionable is always welcome because discussing and exchanging opinions is, in my opinion, an important thing to do. Have an interesting topic to bring? I am waiting for you!

Looking forward to meeting you here, all of you, virtually

Best

Anna
*
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ahoj Ahoj
Jasný, takže tenhle příspěvek jsem sem přidala předtím, než jsem odjela na Erasmus do Finska, kde jsem si naivně myslela, že budu jenom psát. A hlavně tenhle blog. Stalo se, nestalo se. A kdo byl někdy na Erasmu, má asi nějakou představu, jak to může dopadnout. A protože jsem se nestala jedinečným indivualistou, který by se odtrhl od všeho, co se dá dělat všude tam, kde vás nikdo nezná, nepostla jsem ani písmenko. A aby se z týdle stránky nestalo čekání na Godota, musí se něco začít dít. Občas to bude anglicky, občas česky. Ale nejspíš vždycky přeložený do češtiny, aby to moji kamarádi nebo moje máma mohli přečíst.
Takže zatim
Všechno nejlepší vám samozřejmě jako těm , co to čtou v angličtině přeju taky
A.